Om oss

Bakom Lively Wines, står Andreas Wickman och Eric Edlund, båda med ett förflutet hos några av branschens största och mest välrenommerade vinimportörer. Någonstans längs vägen kände vi att branschen tappade passionen för produkten och att vi kom längre och längre från vinet. Det ligger hårt arbete bakom varje flaska vin vi importerar och de förtjänar att presenteras därefter.

Lively är synonymt med livfull, pigg, alert och vital. Det är exakt vad vi vill förmedla till våra kunder och vänner. Vi vill inte bli ännu en importör i mängden utan kämpar för att sätta en ny standard i branschen. Passion för produkten är avgörande men vi känner samma passion för själva affären. Vi letar aktivt efter nya spännande samarbeten som sträcker sig bortom att bara leverera en flaska vin. Vi är glada och stolta att vi redan levererar vin till några av Stockholms främsta krögare och sommelierer.

Vår filosofi är egentligen ganska enkel, vi kommer aldrig att leverera en flaska vin som vi inte är villiga att sätta Lively Wines sigill på. Vi värdesätter spårbarhet bakom varje flaska. Vi har en nära och personlig relation till våra samarbetspartners och besöker våra producenter regelbundet. Vår ambition är att Lively Wines sigill på sikt ska bli ett kvalitetssigill som våra kunder kan lita på.

— Eric Edlund & Andreas Wickman

The Lively Team

Andreas Wickman
Partner & Sales Manager On-Trade

andreas@livelywines.se
+46 761-61 70 75

Eric Edlund
Partner & Sales Manager Off-Trade

eric@livelywines.se
+46 734-48 43 58

Per Berglund
Partner & Senior Advisor

per@livelywines.se
+46 8 – 410 585 03

Magnus Söderberg
CFO

finance@livelywines.se
+46 8 – 410 585 03

Rikard Eronn
Logistics Manager

logistics@livelywines.se
+46 709 42 48 43

Alex Stålhandske
Sales

alex@livelywines.se
+46 732 678 601

Anette Liljeberg
Sales

anette@livelywines.se
+46 732 678 602